Po - Pá: 8.00 - 20.00
info@extrafin.cz
724 435 407

Penzijní spoření

Možná se vám zdá, že máte do důchodu ještě daleko, ale v tomto případě je rozhodně lepší myslet na budoucnost dříve nežli později. Penzijní připojištění neboli spoření v penzijních fondech bylo možné sjednat do roku 2012. Poté následovala penzijní reforma, která zastavila možnost zřídit si penzijní připojištění. To však bylo nahrazeno doplňkovým penzijním spořením (účastnické fondy).

Výše příspěvků

Výše příspěvků závisí pouze na vašich možnostech. Minimální částkou, kterou můžete pravidelně přispívat, je 100 Kč. Výši příspěvku můžete rovněž v průběhu penzijního spoření měnit. S výší vašeho příspěvku souvisí i státní příspěvek, který se pohybuje od 90 Kč do 230 Kč v závislosti na výši vašeho příspěvku. Maximální státní příspěvek získáte při přispívání 1000 Kč a více.

Další zvýhodnění

V případě, že se rozhodnete spořit více než 12 000 Kč za rok, máte nárok na daňové zvýhodnění. Od základu daně z příjmu fyzické osoby můžete odečíst část spoření přesahující 12 000 Kč ročně. I zde je však maximální hranice a to 12 000 Kč ročně.

Vyplácení úspor

Co se týče vyplácení naspořené částky, ta se řídí penzijním plánem. Nárok na starobní penzi má klient po dosažení věku 60 let. Výsluhovou penzi můžete získat již po 15 letech placení penzijního spoření. Maximálně však můžete získat 50% naspořené částky. Na výběr máte, zda vám bude částka vyplacena jednorázově či měsíční rentou. Další možností vyplacení úspor je na základě přiznání plného invalidního důchodu invalidní penze. V případě smrti spořícího klienta je oprávněným osobám vyplacena pozůstalostní penze. Podmínkou je zaplacení 36 splátek. Poslední možností výplaty úspor je v případě předčasného ukončení smlouvy takzvané odbytné. V takovém případě bude částka vyplacena bez státních příspěvků.

V případě, že se rozhodnete ukončit smlouvu o penzijním připojištění (transformovaný fond), nemůžete se již k němu vrátit. Můžete pouze využít doplňkové penzijní spoření.

Jak vidíte, celý produkt má mnoho možností, ke kterým se ale vážou také povinnosti. Obraťte se na HypoxFIN, rádi s vámi vše probereme a nabídneme vám produkt, který odpovídá vašim potřebám a možnostem.

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Předmět

Vaše zpráva